Čas líhnutí je tady!

Máj je měsíc kvetení a zrodu. Líhnutí v líhni trvá přibližně 21 dní a může být zábavou pro celou rodinu. K líhnutí je zapotřebí čistá, vydezinfikovaná, suchá líheň, která udržuje teplotu a vlhkost během inkubace.

Jak na to krok za krokem?

1. Fáze líhnutí cca 1-2 dny
Násadová vejce vložíte do otočného roštu v líhni špičatou stranou směrem dolů. Teplota v líhni by se měla pohybovat okolo 37,7 °C a buď je nastavena na líhni přímo z výroby nebo je možné si ji nastavit dle potřeby. Vlhkost se udržuje doléváním vody do nádržek-kanálků ve spodní části líhně. Ideální vlhkost je 55-65 %.

2. Fáze líhnutí cca 3-18 dní
Násadová vejce se doporučuje otáčet ráno a večer, aby se zabránilo přilepení vyvíjejícího se embrya na skořápku. Pokud není líheň automatická. Teplota a vlhkost zůstává stejná jako v první fázi líhnutí. Na konci první třetiny líhnutí lze násadová vejce prosvěcovat, abychom zjistili, zda se embrya vyvíjí správně.

3. Fáze líhnutí cca 19-21 dní
Po vyjmutí otočného roštu umístíme vejce zpět do líhně na mřížku k dolíhnutí, vejce neotáčíme. Teplotu udržujeme stále na cca 37,7 °C, ale zvýšíme vlhkost na 70-80 % naplněním všech nádržek-kanálků na vodu ve spodní části líhně. Při klubání mláďatům nepomáháme a zbytečně líheň nevětráme.

TIP – NYNÍ V AKCI

1-28 dní života sypeme ENERGYS Kuře Mini, drcenou krmnou směs bez kokcidiostatik. Obsahuje vyvážený poměr živin podporující správný vývoj kuřat.

Líhnutí zdar, přeje tým ZVERIMEXU a JÁ
Více na portálech o líhnutí.