Jak chovat morče

Chtěli byste chovat morče?


I když nebudete přímo chovat šampiona, který bude vyhrávat chovatelské soutěže, je nutné dodržovat důležité rady z hlediska vybavení, krmiva pro morčata, životních podmínek i pravidelné péče. 


Chov morčete je přece krásný koníček. A jak na to?


Morčata pocházejí z Jižní Ameriky a do Evropy se dostala kolem 16. století s mořeplavci. Jako domácí mazlíčci se chovají také u nás. Ve volné přírodě žijí morčata ve skupinkách. Pro chov jsou vhodná minimálně dvě morčata, pokud bude jedno samostatně, nemusí dobře prospívat a do jisté míry ho to stresuje.

 

Vybavení: 

  • vhodná klec, plast-box, které jdou dezinfikovat, bezpečné pro morče
  • jesličky na objemné krmivo (seno, tráva)
  • napáječka
  • keramická miska na peletované krmivo 


Krmivo: 
SENO je základní krmná dávka pro morče a mělo by ji mít neustále k dispozici, protože morčata mají mikrobiální trávení a potřebují celulózu + doplňujeme KOMPLETNÍ KRMNOU SMĚSÍ. Důležité je OVOCE a ZELENINA, protože morčata si nedokáží syntetizovat vitamin C ve vlastním těle, stejně jako lidé, tudíž jsou závislá na jeho příjmu z potravy. ČERSTVÁ TRÁVA nesmí být zapařená. VODA musí být permanentně přístupná, každý den čistá.


Podmínky:
Morčata snášení obecně spíše nižší teploty, hraniční teplota je 28 ℃, IDEÁLNÍ TEPLOTA pro chov je 20 ℃. PODESTÝLKA, stelivo by mělo pohlcovat vlhkost a pachy, mělo by být bezprašné a bez parfemace. Výměna minimálně 1x týdně.


Potřebuje:
Pravidelně 1x měsíčně stříhat drápky, speciální kleštičky, které jsou komerčně dostupné. Trimovat srst, jemným pohybem odstraníme přerostlou, odumřelou srst


Výstavní morče s průkazem původu, co se dá posuzovat:
Hlavně exteriér a prochovanost typu morčete, TYP A STAVBA, jestli je zvíře dobře urostlé, tvar a postavení uší, tvar očí. SRST, její délka a kvalita. BARVA, posuzuje se kresba hlavy, kresba těla a kompletní barva, jak vypadá dohromady. PŘIPRAVENOST morčete na výstavu, jestli je vykoupané, ostříhané drápky, vyčištěná ouška a samozřejmě jestli je kontaktní.


Chovu zdar, přeje tým ZVERIMEXU a JÁ